Fotowoltaika

Blachodachówki Kielce

ROZWÓJ FOTOWOLTAIKI

Energia słoneczna daje możliwość dostawy odnawialnej energii elektrycznej dla krajów zarówno rozwijających swoją technologię, jak i dla krajów silnie uprzemysłowionych. Jedynym kryterium do inwestowania w fotowoltaike jest nasłonecznienie. Europy.

Zasoby energii słonecznej są nie ograniczone w Polsce wynoszą ok. 1000 kWh/m2/rok. W skali kontynentu jest to przeciętny wynik. Na południu Europy wynik jest dwukrotnie większy. Im dalej na północ tym dostęp do promieniowania słonecznego jest mniejszy. W krajach takich jak Norwegia czy Szwecja do 1m2 dociera nieco ponad 500 kWh energii słonecznej rocznie. Zasoby nasłonecznienia w Polsce są wyższe na południu kraju, ale różnica pomiędzy Gdańskiem, a Krakowem sięga 2% ogólnego promieniowania więc jest to nie wielka różnica.

Chcesz porozmawiać?

Jesteśmy tutaj

 

FOTOWOLTAIKA. ZASADY DZIAŁANIA

Blachodachówki KielceFotowoltaika. Składa się z dwóch głównych komponentów inwertera i modułów fotowoltaicznych. Moduły fotowoltaiczne przekształcają energie promieniowania słonecznego na energie elektryczną (prąd stały), natomiast głównym, a wręcz najważniejszym elementem jest inwerter(falownik), który zmienia prąd stały na prąd przemienny który jest używany na bieżąco i rozliczany ze sprzedawcą energii elektrycznej lub jest magazynowany.

 

  1. Panele fotowoltaiczne przekształcają promienie słoneczne na prąd stały.
  2. Inwerter przekształca prąd stały na prąd zmienny, który używamy w domu.
  3. Energia nie wykorzystana w domu trafia do sieci i jest tam magazynowana lub magazynowana w akumulatorach.

DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAC W FOTOWOLTAIKĘ?

Blachodachówki Kielce

JAKI RODZAJ PANELI WYBRAĆ

Po pierwsze, nie przejmuj się za bardzo! Wybór między jedną, a drugą marką jest ważny, ale zwykle nie ma krytycznych konsekwencji. Po prostu otrzymujesz to, za co płacisz. Wyłożysz dużo kasy – dostajesz produkt, który przetrwa wszystko. Kupisz coś ze średniej półki i też nic raczej się nie stanie, a zyski będą wyższe. Po prostu nie kupuj najtańszych paneli nieznanych marek i wszystko powinno być ok

 

  • Ogniwa monokrystaliczne – najwyższa sprawność oraz żywotność, ale i nie niska cena. Po upływie 25-30 lat tracą tylko ok. 20% mocy i nadal działają. Występują w kolorze czarnym.
  • Ogniwa polikrystaliczne – koszta takich paneli są dużo niższe, niż paneli monokrystalicznych. Trwałością zbliżone są do paneli monokrystalicznych. Ich niższa cena oznacza jednak nieco mniejszą sprawność o ok. 14-16%. Odznaczają się niebieską barwą oraz charakterystyczną poświatą przypominającą szron, którą tworzą wyraźnie zarysowane kryształy krzemu.
Blachodachówki Kielce

Gwarantowana niezawodność i produktywność instalacji fotowoltaicznej

  • 25 lat gwarancji producenta na wydajność ogniw fotowoltaicznych
  • od 12 lat gwarancjiproduktowej na wady i usterki paneli fotowoltaicznej
  • 10 lat bezpłatnej gwarancjina falownik z możliwością przedłużenia
  • 2 lat gwarancji na montaż

JAK WYGLĄDA CAŁY PROCES

 

Blachodachówki Kielce
Mój prąd 2021 r. – czy program będzie kontynuowany?

Mamy już pewną informację, że kolejny nabór do programu „Mój prąd” ruszy w pierwszej połowie 2021 r. Co to znaczy z praktycznej strony? Najważniejszą informacją, jest to, iż będzie to nowy nabór do programu, nie zaś nowy program. Co za tym idzie, okres kwalifikowalności wydatków nie ulegnie zmianie i będzie wyglądał tak jak w obecnym regulaminie programu. Cytując regulamin programu „Mój prąd”:

„1) okres kwalifikowalności kosztów od 23.07.2019 r. do 31.12.2025 r., przy czym:
a) rozpoczęcie przedsięwzięcia rozumiane jest jako poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego (data opłacenia pierwszej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego)”

Co to oznacza dla przyszłego Prosumenta? Otóż to, że decydując się na instalację w okresie od listopada 2020 roku do ogłoszenia III naboru do programu „Mój prąd”, inwestor będzie mógł ubiegać się o dotację w nowym naborze.